Galareta wieprzowa w słoikach – ile gotować?
Wieprzowa galaretka, czyli popularna w PRL-u galantyna, wraca do łask. Ciekawym sposobem podania tej potrawy jest galareta wieprzowa w słoikach. Sprawdźcie, jak ją przygotować.
Galareta wieprzowa w słoikach – pyszna zimna przekąska
Wieprzowa galaretka z nóżek i golonki to kultowe polskie danie, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z 1518 roku, kiedy to podobną potrawę zaserwowano podczas uczty weselnej króla Zygmunta I Starego i królowej Bony Sforzy. Kiedyś do przygotowania galantyny wykorzystywano kapłony, pulardy albo ryby, a dzisiaj główny składnik to mięso wieprzowe lub drobiowe. Na imprezy i święta wieprzowa galaretka zwykle jest przygotowywana w małych miseczkach lub specjalnych pojemnikach, ale można ją wystudzić też w słoikach.
Galareta wieprzowa w słoikach – ile gotować weki?
Przepis na galaretę wieprzową zakłada wykorzystanie golonki i nóżek wieprzowych. Mięso i kości (ok. 2 kg) należy gotować przez 2-3 godziny w wodzie z warzywami (dwiema marchewkami, jedną pietruszką, kawałkiem selera, jedną dużą cebulą i połówką pora) oraz pieprzem i jarzynką. Miękką wieprzowinę oddziela się od kości, rozdrabnia razem ze skórą i przekłada do słoików. Między warstwami mięsa można umieścić kawałki jajka gotowanego na twardo, trochę groszku konserwowanego i listki natki pietruszki.
W powstałym bulionie rozpuszcza się żelatynę, przestudza i zalewa mięso w słoikach. Tak przygotowane galaretki można wystudzić, wstawić do lodówki i przechowywać przez kilka dni lub zapasteryzować. Czas pasteryzacji powinien wynosić minimum godzinę. Galaretę można też poddać procesowi tyndalizacji.
Komentarze (0)