Risotto sprawdza się przez cały rok. Jestem wielkim zwolennikiem takiej formy podawania ryżu. Nie dość, że przygotowuje się je stosunkowo szybko (całość mniej więcej 30 minut), to w zależności od dodatków, risotto może być codziennym daniem obiadowym, albo wykwintną kolacją przy winie dla przyjaciół.
Dzisiaj zaproponuję Wam kilka rozmaitych przepisów. Warto wiedzieć, że podstawą każdego risotto jest ryż, bulion, cebula, wino, oliwa, masło i zazwyczaj tarty ser w typie parmezanu. Risotto wymaga też ok. 20-25 minut ciągłego stania przy kuchence - ryż trzeba prawie cały czas mieszać. Pozostałe dodatki są uzależnione od tego, co akurat mam w lodówce i spiżarni. Zachęcam do przygotowania serowego risotto. Sposób przygotowania możecie zobaczyć w poniższym video przepisie:
Jako drugą propozycję polecam Wam risotto z kurkami. Właśnie nabyłem koszyczek świeżych :)
Risotto z kurkami i tymiankiem
Składniki:
- 400 g ryżu (najlepszy jest włoski arborio lub carnaroli, można oczywiście też użyć zwykłego)
- 1 pęczek cebulki dymki ze szczypiorem
- 125 ml białego wytrawnego wina
- 200 g kurek (możesz zastąpić pieczarkami)
- 100 g boczku w plasterkach
- 2 bulionetki Knorr (drobiowe)
- 50 g masła
- 60 ml oliwy
- 50 g startego sera typu parmezan
- 6 gałązek świeżego tymianku
Sposób przygotowania:
Przygotuj ok. 1,25 litra bulionu Knorr, pozostaw na małym ogniu, żeby był gorący. Kurki opłucz w zlewie w dużej ilości wody z solą, odsącz, jeśli były bardzo zapiaszczone, powtórz płukanie i odsącz. Większe przekrój na pół. Boczek pokrój w paseczki, cebulę dymkę i szczypior posiekaj.
W dużym rondlu na połowie masła i całej oliwie podsmaż posiekaną cebulkę dymkę, pokrojony w paseczki boczek, kurki, listki tymianku i połowę szczypioru. Wsyp ryż i cały czas mieszając przesmażaj, aż ryż stanie się szklisty. Od tego momentu ważne jest, żeby ryż cały czas mieszać. Następnie wlej wino i odparuj je, ciągle mieszając.
Zacznij porcjami, po 1-2 łyżki wazowe, dolewać bulion. Nie zapomnij o mieszaniu ryżu! Kolejną porcję bulionu wlej, gdy ryż wchłonie prawie cały bulion z poprzedniej porcji.
Dolewaj bulion i mieszaj aż do momentu, gdy ryż będzie miękki. W zależności od rodzaju ryżu, powinno to zająć ok. 15-20 minut. Zdejmij rondel z ognia, dodaj pozostałe masło oraz ser, wymieszaj i podawaj posypany pozostałym szczypiorem.
Podobny przepis, ale z pieczarkami i majerankiem znalazłem na przepisy.pl
http://www.przepisy.pl/przepis/risotto-z-pieczarkami-i-majerankiem
Prawidłowo przygotowane włoskie risotto powinno być półpłynne. Jeśli zabraknie Ci bulionu, zacznij dolewać wodę. Możesz zrezygnować z wina, a dymkę zastąpić zwykłą cebulą. Klasyczny włoski przepis na risotto z szafranem, zwane risotto alla milanese, oprócz podstawowych składników wymienionych akapit wyżej, wymaga dodania do ryżu kilku nitek szafranu rozpuszczonych w kilku łyżkach bulionu. To dzięki niemu danie ma piękny, żółty kolor.
Trochę zmodyfikowany przepis znajdziecie w linku poniżej.
http://www.przepisy.pl/przepis/risotto-z-szafranem
Jednym z moich ulubionych przepisów jest risotto z boczkiem i zielonym groszkiem. Jako podstawę proporcji ryżu, cebuli, bulionu, wina i tłuszczy możecie użyć tych z przepisu na ryż z kurkami. Dodatki - ilość i rodzaj - modyfikujcie zgodnie z własnymi upodobaniami. Pamiętajcie tylko, że dodatki wymagające dłuższego gotowania trzeba dać na początku gotowania (np. kawałki kurczaka, grzyby, boczek, kiełbasa, kawałki dyni, surowa marchewka etc.), te zaś, które są już miękkie lub potrzebują krótkiego czasu gotowania, dodajemy w połowie lub pod koniec gotowania ryżu (np. kukurydza i groszek konserwowy, zblanszowane brokuły, ugotowany i obrany bób, świeża papryka etc.).
Komentarze (0)