Dla zdrowia!

Często słyszy się, że grzyby poza wybornym smakiem nie mają zbyt wiele do zaoferowania. Jest to dość krzywdzące, ponieważ grzyby są wartościowym składnikiem jadłospisu również pod względem właściwości zdrowotnych. Przede wszystkim podgrzybki wypełnione są cennym białkiem, składającym się z aminokwasów egzogennych. Oznacza to, że konieczne jest dostarczanie ich organizmowi wraz z pożywieniem. Grzyby są ważnym elementem diet roślinnych – pozwalają w efektywny i smaczny sposób zastępować mięso na wegetariańskich stołach.
Oprócz tego w podgrzybkach znajdziemy witaminy z grupy B, kluczowe dla działania układu nerwowego. Potas pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia we krwi, a fosfor pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i zębów.
powrót do góryZainspiruj się!

Rozmiar kapeluszy w przypadku podgrzybków dochodzi do około 15 centymetrów średnicy. Ciemnobrązowe, z czerwonym odcieniem są zatem doskonałym materiałem do wykorzystania w kuchni. Gęsty sos grzybowy z podgrzybków urozmaici każdą mięsną potrawę. Jest na tyle uniwersalny, że pasuje także do pierogów, kasz i makaronów. Rumiane placki po węgiersku z sosem grzybowym to prosty przepis na danie, które z podgrzybkami zyska nie tylko doskonały smak, ale także nieco wykwintności.
Jeśli zależy nam zarówno na wybornym smaku potrawy, jak i jej efektownym wyglądzie, polędwiczka wieprzowa otulona boczkiem i grzybami nadaje się do tego idealnie. W końcu każda uroczystość zasługuje na odpowiednią oprawę. Rozpoczynając posiłek od zupy z rzepy z dodatkiem leśnych podgrzybków, kulinarny sukces mamy więcej niż pewny. Amatorzy grzybobrania na talerzu będą zachwyceni przepisem na zupę z podgrzybków, w której leśnych aromatów nie brakuje.
Jeśli uwielbiacie wszelkiego rodzaju zapiekanki z rozpływającym się serem, bogata w różnorodne składniki zapiekanka makaronowa z szynką, dynią i suszonymi grzybami z łatwością spełni oczekiwania nawet wymagających kucharzy. Inspirując się wspaniałą włoską kuchnią, warto przygotować przepis na lasagne z grzybami leśnymi. Kojarzona ze śródziemnomorskimi kulinariami bazylia, świetnie wydobędzie grzybowy smak.
powrót do góryCzy wiesz, że?

- Na całym świecie istnieje ponad 2000 gatunków grzybów jadalnych. Są doceniane od wieków nie tylko ze względu na walory smakowe i zdrowotne. Grzyby mogą rozwijać się na terenach, gdzie wiele innych upraw roślinnych nie miałoby szansy na wzrost. Tymczasem obfitych, grzybowych zbiorów można spodziewać się nawet w miejscach powstałych przez uzyskanie odpadów z innych upraw.
- Podgrzybek jest jednym z najczęściej występujących grzybów w Polsce. Z tego względu jest tak lubiany przez wszystkich amatorów grzybobrania. Uważany jest za grzyb szlachetny, bywa nazywany nawet borowikiem brunatnym.
- Spotkamy się także z innymi określeniami podgrzybka, w tym używanymi przede wszystkim w mowie potocznej. Podgrzybek to inaczej grzyb kasztanowy lub kasztanowaty, francuski i polski. Nazywa się go grzybem płowym, półgrzybkiem, siniakiem, zajęczakiem i czarnulką.
- Oficjalna, łacińska nazwa podgrzybka to Boletus badius – drugi człon tłumaczy się jako „przepięknie brunatny”. Grzyb zalicza się do rodziny borowikowatych.
- Oprócz tej najpopularniejszej odmiany w lasach możemy trafić na podgrzybka czerwonawego, złotawego, zajączka, żeberkowanego. Unikać należy jedynie trującego podgrzybka szatańskiego.
- Choć grzyby pojawiają się w różnego rodzaju lasach, to największa szansa na obite grzybobranie występuje w lasach iglastych, składających się zwłaszcza z sosen i świerków. Sezon na podgrzybka zaczyna się w czerwcu i trwa dość długo, bo do listopada.
- W Europie podgrzybek uznawany jest za gatunek pospolity. Jego odmiany wyrastają również w Ameryce Północnej, Japonii oraz w Australii.
Z czym to się je?

Podgrzybek jest często porównywany do borowika, uważanego za najlepszego grzyba polskich lasów. Choć smakosze twierdzą, że niewiele produktów może równać się z jego smakiem, to podgrzybek stanowi dla borowika doskonałą alternatywę. Smakiem wspaniale wzbogaca potrawy, a jednocześnie jego znalezienie jest znacznie łatwiejsze. Oprócz najpopularniejszego podgrzybka brunatnego w lasach możemy trafić na wiele innych odmian, przy czym tylko jedna jest trująca. Wszystkie jadalne odmiany podgrzybka wymagają obróbki cieplnej, inaczej degustacja może odbić się na naszym zdrowiu, przede wszystkim pod kątem problemów żołądkowych. Ugotowanie czy podsmażenie to jednak niewielki wysiłek w porównaniu do tego, ile do zaoferowania ma ten smakowity grzyb.
Podgrzybki można suszyć, dzięki czemu stają się jeszcze bardziej aromatyczne. Intensywnym zapachem cechuje się nawet woda, w której były namaczane, więc wykorzystajmy ją jako podstawę do popisowej zupy grzybowej, bigosu albo gulaszu. Suszone podgrzybki pysznie sprawdzą się jako farsz do uszek i pierogów. Doskonałym sposobem na zachowanie grzybowego smaku na dłużej jest marynowanie. W takiej postaci będą świetną przekąską albo elementem sałatki na przyjęciu. Swego czasu żadna większa impreza nie mogła odbyć się bez marynowanych podgrzybków na stole. Takie tradycje warto utrzymywać jak najdłużej.
Przyjemny dla podniebienia podgrzybek świetnie podkreśla uroczysty charakter posiłku. Jako składnik gęstego sosu wydobędzie walory takich mięs jak na przykład dziczyzna. Leśne smaki idealnie ze sobą współgrają, więc na półce z przyprawami koniecznie powinno znaleźć się miejsce dla jałowca. Łagodny smak podgrzybków będzie dobrze komponować się również z delikatniejszymi produktami, chociażby z drobiem i daniami makaronowymi. Od kilku lat coraz chętniej sięgamy po różnego rodzaje kasze – z grzybowym dodatkiem zyskają znacznie bogatszy i głębszy smak. Idąc za ciosem, koniecznie trzeba spróbować przepis na risotto z podgrzybkami. Klasyka włoskiej kuchni z tradycyjnym, leśnym dodatkiem to perfekcyjna kombinacja.
Tak samo zresztą jak dodanie pachnących podgrzybków do zup. Nie chodzi wyłącznie o wigilijną grzybową, którą zajadamy raz w roku. Sezon na podgrzybki trwa dość długo, więc wyśmienitym smakiem możemy cieszyć się znacznie częściej. Najlepiej smakują gęste zupy kremy. Warto z nimi poeksperymentować. Gotową zupę posypmy startym drobno żółtym serem i zapieczmy przez kilka minut w piekarniku. Fantastyczny aromat wypełni całą kuchnię i jadalnię.
Podgrzybki potrzebują odpowiedniego doprawienia. Dobrze dobrane przyprawy jeszcze bardziej wyeksponują ich smak, bez zdominowania cennych walorów. To za ich sprawą nawet najprostsze dania w postaci omletu albo jajecznicy z podgrzybkami zamienią się w nie lada biesiadę. Dodawajmy zioła uważnie, by nie przesadzić z ich ilością. Skupmy się przede wszystkim na tymianku i rozmarynie. Aromaty natki pietruszki, koperku i majeranku również będą przydatne. Kminek oraz cząber przydadzą się, zwłaszcza gdy planujemy obfitą, grzybowo-mięsną ucztę. Podgrzybki to jednoznaczna zapowiedź fantastycznego posiłku.
powrót do góry
Komentarze (0)