Z czego robi się ocet spirytusowy, a z czego balsamiczny?
Sam w sobie jest kwaśny i ma ostry zapach, ale dodany w niewielkich ilościach do potraw podkreśla ich walory i podbija smak – z czego robi się ocet? W jaki sposób powstaje ta charakterystyczna w smaku przyprawa? W których daniach najlepiej się sprawdzi ocet spirytusowy, a jakie będą najlepiej smakować z dodatkiem octu balsamicznego? Zobaczmy!
Jak się robi ocet?
Ocet spożywczy jest roztworem kwasu octowego powstałego w wyniku fermentacji octowej alkoholu. Wyróżnia się kwaśnym smakiem oraz intensywnym aromatem, a spożywany w większych porcjach może być szkodliwy dla zdrowia. Jednak niewielka ilość octu nie tylko dodaje smaku wielu potrawom. Do najbardziej popularnych rodzajów octu należą: spirytusowy, winny, jabłkowy, owocowy, ryżowy i balsamiczny. Jak robi się ocet spirytusowy lub balsamiczny i z jakich produktów powstaje?
Z czego robi się ocet spirytusowy?
Niemal w każdej domowej kuchni można znaleźć ocet spirytusowy, który jest bardzo pomocny w przygotowaniu potraw, zup lub różnorodnych marynat. Jak robi się ocet spirytusowy? Otóż powstaje on dzięki bakteriom octowym, które prowadzą do fermentacji rozcieńczonego alkoholu etylowego, w wyniku czego uzyskiwany jest roztwór zawierający około 10% kwasu octowego. Ten kwaśny i ostry w zapachu płyn można wykorzystać na wiele sposobów. Gromadząc zapasy na zimę warto go dodać do zalewy, przygotowując np. wyśmienite ogórki w musztardzie, albo marynowane grzyby, takie jak boczniaki, pieczarki czy podgrzybki. Odrobina octu przyda się również do zakwaszenia młodej kapusty, śledzi, a nawet ananasowca – pysznej bezy kokosowej przełożonej kremem.
Jak się robi ocet balsamiczny?
Niejedne dania z kuchni włoskiej nie mogą się obejść bez octu balsamicznego, który wyróżnia się gęstą konsystencją, ciemnym kolorem oraz charakterystycznym lekko słodkawym smakiem. Z czego się robi ocet balsamiczny? Bazą jest moszcz gronowy, który przekształca się w ocet w kilku etapach. Najpierw za pomocą drożdży dochodzi do zamiany cukrów w etanol, następnie alkohol zostaje utleniony do kwasu octowego, a powstały roztwór trafia do specjalnych drewnianych beczek, w których leżakuje do 12 lat. Powstały ocet balsamiczny doskonale podkreśla smak takich dań jak aromatyczna pieczona cielęcina z sosem i boczniakami, kolorowa sałatka ze szpinakiem i serem czy wykwintna zupa z zielonych szparagów.
Łagodny w smaku ocet jabłkowy
Nietrudno zgadnąć, z czego robi się ocet jabłkowy, będący efektem fermentacji octowej cydru. Gotowy produkt wyróżnia się łagodnie kwaśnym smakiem i przyjemnym, owocowym zapachem. Tę odmianę octu można przygotować samemu w domu, używając pozbawionych gniazd nasiennych i rozdrobnionych jabłek, przegotowanej wody oraz niewielkiej ilości cukru. Wszystkie składniki wystarczy umieścić w słoju, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe, ciemne miejsce na 2-3 tygodnie. Po tym czasie należy odcedzić owoce, a powstały płyn znów odstawić na kolejny miesiąc, zbierając codziennie odkładający się na powierzchni kożuch fermentacyjny. Gotowy ocet doskonale nadaje się nie tylko jako przyprawa wielu dań, ale również naturalny konserwant. Jeśli macie ochotę na aromatyczną grillowaną polędwiczkę wieprzową, klasyczne buraczki zasmażane albo puszysty placek z jabłkami, pianką i kruszonką, to niewielka ilość octu jabłkowego na pewno się przyda.
Różne odcienie octu winnego
Jak robi się ocet winny? Pachnący owocami roztwór jest efektem fermentacji octowej wina produkowanego z czerwonych lub jasnych winogron, dlatego taki ocet może mieć różne kolory. Białą odmianę stosuje się najczęściej do przygotowania dressingów sałatkowych lub przyprawiania takich surówek jak kapusta na sposób chiński. Czerwony ocet doskonale się sprawdza w marynatach mięsnych oraz jako składnik dań z buraków i zup pomidorowych, np. klasycznego gazpacho. Z kolei popularny we Włoszech ocet winny różowy najlepiej podkreśla smak nie tylko sałatek czy sosów, ale również potraw drobiowych, takich jak pieczony kurczak czy chrupiąca kaczka po pekińsku.
Komentarze (0)