Znamy je od zawsze, nie ma chyba osoby, która ich nie lubi, są wszechstronnie używane w kuchni. Czy wiecie już o czym mowa? Kalafiory! Piękne, chrupkie kwiaty (tak!) kupić można przez cały rok ale najlepiej smakują jesienią i zimą. Najpopularniejsze są kremowo białe, ale kalafiory mogą być kolorowe – zielone, pomarańczowe i fioletowe. Właśnie takie coraz częściej pojawiają się na straganach i w sklepach. Niecodzienny kolor pochodzi od naturalnych składników - barwników. Pomarańczowe kalafiory mają beta karoten, ten sam, który nadaje kolor marchewce. Beta karoten wpływa na kolor skóry, wspiera także dobre funkcjonowanie wzroku. Z kolei fioletowy kalafior zawdzięcza swą niecodzienną barwę antocyjanom, które nadają kolor także czerwonej kapuście i fioletowym ziemniakom. I jeszcze piękny, jasnozielony, z pojedynczymi kwiatami przypominającymi fraktale, kalafior romanesco. W smaku jest łagodniejszy, nieco słodszy i delikatnie orzechowy. W zależności od kraju, w USA nazywany jest kalafiorem romanesco, we Francji występuje jako kapusta romanesco, a we Włoszech jako brokuł romanesco. Nic dziwnego bowiem kapusta i brokuł należą bowiem do tej samej rodziny kapustowatych (Brassicaceae). To bardzo duża rodzina, jej członkami są między innymi jarmuż, musztardowiec, brukselka, rzepa a nawet rzepak.
Wszystkie kalafiory wykorzystać można w kuchni w podobny sposób – w zupach, puree warzywnych, daniach stir fry czy rozmaitych zapiekankach. Smak i konsystencja nie różnią się. Ale zanim zabierzemy się za gotowanie kilka słów wyjaśniających dlaczego kalafior jest tak cennym elementem naszej diety. Powodów jest wiele. Kalafiory są niskokaloryczne i można je jeść niemal bez ograniczeń. Zawierają witaminę C, witaminę K, kwas foliowy i witaminę B6. Kalafiory to dobre źródło błonnika, żelaza, manganu, wapnia i fosforu.
Nie dość, że zdrowe to jeszcze pyszne, zobaczcie jak można wykorzystać kalafior do ostatniej różyczki.
* Kalafior dobrze łączy się z innymi warzywami (pomidory, ziemniaki, fasola itp.), soczewicą i mięsem.
* Bardzo lubi towarzystwo orientalnych przypraw szczególnie curry, kuminu, mieszanki garam masala. Popularnym daniem azjatyckim, które pojawia się niemalże we wszystkich kuchniach Dalekiej Azji jest aloo gobi czyli kalafior z ziemniakami z kurkumą, kolendrą i innymi aromatycznymi przyprawami.
* Kalafior pysznie smakuje pieczony – podzielcie go na mniejsze kawałki i upieczcie na blasze z oliwą. Pieczenie wydobywa z kalafiora słodycz i orzechowy smak i nadaje smakowitą chrupkość.
* Kalafior to prawdziwy hit w zupach, zarówno w postaci różyczek jak i zmiksowany w zupach krem. Warto pamiętać o mrożonkach z kalafiorem. Zupa krem to błyskawiczne rozwiązanie na szybką kolację.
* Kalafior można marynować. Jędrne, soczyste różyczki znakomicie smakują marynowane w occie z dodatkiem przypraw i innych warzyw np. papryki, dyni lub kabaczka.
* Także z Azji, pochodzi jeszcze jeden sposób na warzywa w tym także na kalafior – pakora czyli smażenie w cieście z mąki z ciecierzycy.
Gdy kupujecie kalafior wybierzcie taki z liśćmi – gdy są jędrne i zielone możecie być pewni, że kalafior jest świeży. O świeżości kalafiorów świadczy również brak przebarwień i twardość w dotyku. Kalafiorów nie warto przechowywać zbyt długo, maksymalnie 5-6 dni, w lodówce. Po tym czasie tracą smak, jędrność i wartości odżywcze. Czy wiecie, że także liście i łodyga kalafiora są jadalne? Dobrze sprawdzają się dodane do bulionu. Skracając czas gotowania kalafiora o minimum zachowujemy najwięcej wartości odżywczych, dlatego preferowane sposoby na przygotowanie kalafiorów to gotowanie na parze i krótkie smażenie na niedużym ogniu z odrobiną bulionu lub wody. Czas gotowania nie powinien przekroczyć 10 min. Tak przygotowany kalafior podać można z sosami lub dipami a także w sałatkach. Oto przepis na pyszną sałatkę z kalafiorem, papryką i ziołowym sosem na bazie oliwy. Podajcie ją na obiad, sprawdzi się znakomicie.
Sałatka z kalafiora z oliwkami
Czas: 30 minut
Dla 4 osób
Składniki:
kalafior - 1 sztuka
Knorr Sos Sałatkowy Francuski - 2 opakowania
oliwki czarne - 150 gramów
papryka - 1 sztuka
ząbek czosnku - 1 sztuka
oliwki zielone - 150 gramów
świeża kolendra - 0.5 pęczków
oliwa z oliwek - 6 łyżek
Sposób przygotowania
Z kalafiora powycinaj małe różyczki, następnie ugotuj go w osolonym wrzątku – wystudź.
Czosnek posiekaj drobno, kolendrę pokrój. Sos Knorr przygotuj zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi na opakowaniu, dodaj czosnek i kolendrę – wymieszaj. Paprykę pokrój w paski. W misce wymieszaj wszystkie składniki wraz z przygotowanym sosem – gotową sałatkę przełóż do salaterki.
Zobaczcie jak wyśmienicie smakuje wspomniane wyżej danie aloo gobi czyli kalafior po indyjsku.
Aloo gobi
Czas: 60 minut
Dla 4 osób
Składniki
kalafior - 1 sztuka
Przyprawa Uniwersalna Delikat Knorr
papryczki chili - 2 sztuki
ziemniaki - 0.5 kilogramów
cebula - 1 sztuka
woda - 0.5 litrów
świeży imbir - 3 cm kawałek - 1 sztuka
świeża bazylia - 0.5 szklanek
ziarna gorczycy - 1 łyżka
wiórki kokosowe - 2 łyżki
kurkuma - 1 łyżeczka
kmin rzymski - 1 łyżeczka
cytryna - 1 sztuka
oliwa - 2 łyżki
Sposób przygotowania
Pokrój cebulę w plastry, posiekaj chili i zetrzyj imbir, a bazylię porwij na małe kawałki. Podziel kalafiora i pokrój ziemniaki w kostkę. Usmaż na oliwie cebulę z chili, imbirem, bazylią, gorczycą, kurkumą i kminem.
Po około 8 minutach dodaj ziemniaki, wiórki kokosowe i kalafior. Wszystko podsmaż i dolej pół litra wody. Dopraw potrawę przyprawą Knorr. Doprowadź do wrzenia i gotuj pod przykryciem, aż warzywa trochę zmiękną. Przełóż do żaroodpornego naczynia i wstaw do piekarnika rozgrzanego do około 200°C. Piecz przez 20 minut. Podawaj z ryżem i ćwiartką cytryny do wyciśnięcia.
A na koniec jeszcze jeden przepis na kolorowy kalafior, tym razem ze schabem.
Schab z fioletowym kalafiorem
Receptura dla 6 osób
Czas przygotowania: 20 minut
Czas pieczenia: 50 minut
Składniki:
1 kg schabu środkowego
2 łyżki Przyprawy do mięs Knorr
1 mała cebulka
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka majeranku
3 łyżki oleju do smażenia
1 Knorr Ulubione Smaki Sos Do Pieczeni Ciemny
100 ml czerwonego wina (opcjonalnie)
100 g fioletowego kalafiora
100 g brokułów lub kalafiora Romanesco
1 łyżka masła
szczypta soli, pieprzu i cukru do smaku
600 g obranych ziemniaków
Sposób przygotowania:
Przygotuj aromatyczną marynatę. Przyprawę do mięs wymieszaj z majerankiem i roztartym czosnkiem, dodaj olej, całość wymieszaj. Tak powstałą marynatą natrzyj dokładnie mięso. Odstaw je na co najmniej godzinę do lodówki.
Po tym czasie schab obsmaż z obu stron na średnio rozgrzanej patelni. Zawiń w folię aluminiową i piecz w piekarniku rozgrzanym do 190°C przez 45-50 minut. W międzyczasie ugotuj ziemniaki.
Nastaw garnek z osoloną wodą i łyżeczką cukru. W gotującej się wodzie sparz pokrojone na małe różyczki kalafiora i brokuły. Warzywa obtocz w rozpuszczonym maśle.
Na patelni podsmaż pokrojoną w kosteczkę cebulę. Gdy się zeszkli, wlej sok powstały z pieczenia schabu. Dolej wino, tak aby całego płynu na patelni było około 250 ml (1 szklanka). Dodaj Esencję do sosu Knorr, która nada potrawie bogaty mięsny smak. Zadbaj, aby dokładnie się rozpuściła. Sos zagotuj, cały czas mieszając. Gotuj, aż nabierze odpowiedniej konsystencji.
Na ugotowanych ziemniakach ułóż plastry upieczonego schabu, całość obłóż dookoła warzywami. Po wierzchu mięso obficie polej gorącym sosem.
Rada szefa kuchni: Zamiast schabu możesz też użyć polędwiczki wieprzowej - wtedy czas pieczenia skróci się o połowę.
Komentarze (0)