Przepisy na Tarta na słono
28 przepisów
Filtrowanie: wyczyść filtry
Sortowanie:
Ciekawostki i porady
Domowy pasztet to pyszna pozycja zarówno w świątecznym, jak i codziennym jadłospisie. Stanowi doskonałą przekąskę na zimno. Wystarczy podać do niego świeże pieczywo, kiszonego ogórka lub odrobinę chrzanu i gotowe! Może się jednak okazać, że dodatki nie wystarczą, jeśli popełnimy błędy już na etapie przygotowania masy z mięsa lub warzyw. Jak piec pasztet, żeby nie był suchy?
Czytaj więcejChcecie wiedzieć jak upiec boczek, tak by jego smak nie miał sobie równych? To prostsze niż myślicie! Aby wyczarować tę sycącą, soczystą i aromatyczną potrawę, wystarczy zastosować kilka sprawdzonych porad. Znając podstawowe zasady dotyczące tego, jak upiec boczek, można eksperymentować bez końca.
Czytaj więcej
Tarta na słono
Kruche ciasto, wyraziste nadzienie i aromatyczna zalewa to główne elementy tej smacznej potrawy, która wywodzi się z kuchni francuskiej. Tarta na słono sprawdzi się jako obiad, ciepła kolacja, lunch, ale też będzie stanowić główny punkt Twojego menu podczas przyjęcia. Wielość przepisów na to smaczne i proste danie oferuje różnorodne połączenia smakowe, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Najpopularniejsza wersja tarty to kruchy lub półkruchy spód pieczony w okrągłej, niskiej foremce o falowanych brzegach. Zazwyczaj najpierw piecze się samo ciasto (warto je wtedy nakłuć widelcem lub obciążyć papierem do pieczenia posypanym np. fasolą, aby zbyt nie wyrosło), a potem zapieka całość raz jeszcze – już razem z nadzieniem. Istnieją też przepisy, w których od razu wkłada się całą tartę do piekarnika. Francuski specjał można również piec bez formy, rozwałkowując ciasto na okrągły kształt i zaginając jego rogi. W ten sposób uformowane ciasto nazywane jest galette. Można też skorzystać z gotowego ciasta francuskiego, na które wystarczy wyłożyć wybrane składniki i zapiec. Bardzo popularne są tarty warzywne, wśród nich najbardziej znana jest tarta ze szpinakiem, z grzybami (np. z pieczarkami lub kurkami), suszonymi lub świeżymi pomidorami, cukinią, bakłażanem lub szparagami. Do nich dołącza się zazwyczaj różnego rodzaju sery – fetę, mozzarellę, ser kozi, twaróg, parmezan czy rozmaite sery pleśniowe. Starty ser żółty stanowi często część zalewy, która pojawia się w wielu przepisach na wytrawne tarty. Przygotowuje się ją ze śmietany lub jogurtu naturalnego, jajek oraz przypraw w postaci czosnku i suszonych lub świeżych ziół. Tarty na słono są bardzo lubiane przez wegetarian, ale mają również swoje mięsne i rybne wersje. Najczęstszymi mięsnymi dodatkami są kurczak, indyk, kiełbasa, dojrzewająca szynka albo boczek. Wśród ryb króluje łosoś i tuńczyk, ale pojawiają się też propozycje na tarty z wędzonymi rybami, jak np. makrela. Wytrawna tarta świetnie smakuje posypana świeżymi ziołami: natką pietruszki, bazylią, tymiankiem czy kozieradką. Znajdź wśród naszych przepisów swoją ulubioną wersję tego pysznego dania!