Przepisy Bliskiego Wschodu | Przepisy.pl pixel

Dania z Bliskiego Wschodu

29 przepisów

Filtrowanie i sortowanie
Zamknij filtr
Filtrowanie:Sortowanie:

Filtrowanie: wyczyść filtry

Sortowanie:

logo przepisy.pl

Ciekawostki i porady

Domowy pasztet to pyszna pozycja zarówno w świątecznym, jak i codziennym jadłospisie. Stanowi doskonałą przekąskę na zimno. Wystarczy podać do niego świeże pieczywo, kiszonego ogórka lub odrobinę chrzanu i gotowe! Może się jednak okazać, że dodatki nie wystarczą, jeśli popełnimy błędy już na etapie przygotowania masy z mięsa lub warzyw. Jak piec pasztet, żeby nie był suchy?

Czytaj więcej

Chcecie wiedzieć jak upiec boczek, tak by jego smak nie miał sobie równych? To prostsze niż myślicie! Aby wyczarować tę sycącą, soczystą i aromatyczną potrawę, wystarczy zastosować kilka sprawdzonych porad. Znając podstawowe zasady dotyczące tego, jak upiec boczek, można eksperymentować bez końca.

Czytaj więcej

przepisy.pl - Kuchnia Bliskiego WschoduKuchnia Bliskiego Wschodu

W kuchni Bliskiego Wschodu rządzą warzywa! Tutaj króluję bakłażan, pomidor, papryka oraz cukinia. Wysoko w hierarchii stoją też owoce - granat, cytryna czy figa urozmaicają wiele bliskowschodnich potraw. Tamtejsze dania pełne są również ziół oraz roślin strączkowych. Mając pod ręką soczewicę, ciecierzycę i bób, wyczarujesz wiele znakomitych specjałów, charakterystycznych dla krajów Lewantu. Popularnością cieszą się też jagnięcina oraz baranina, które często podaje się w połączeniu z jogurtem. Już dziś posmakuj w tajemniczej kuchni Bliskiego Wschodu!

Dla kogo?

Kuchnią Bliskiego Wschodu zachwycą się osoby, które uwielbiają dodatek aromatycznych przypraw. Fani kebabów także poczują się tutaj jak w raju. Bliskowschodnie rarytasy nie rozczarują również smakoszy słodyczy, ponieważ w kuchni krajów arabskich nie brakuje słodkich przyjemności. Basbousa o maślanym smaku, serowy knafeh i słodkie ciasteczka tulumba... kubki smakowe meldują gotowość do ucztowania!

Na jaką okazję?

Jeżeli chcemy jadać tak, jak mieszkańcy Lewantu, musimy robić to w większym gronie. Nacje, które żyją w tej części świata, chętnie przyjmują gości i to zgodnie z zasadą „zastaw się, a postaw się”. Warto zaproponować odwiedzającym najlepsze i najsmaczniejsze dania. Należy pamiętać o regule, że nikt nie może pozostać głodny! Trzeba przy tym pomyśleć zarówno o osobach, które chętnie skuszą się na kawałek mięsa, jak i o wegetarianach. Nie może więc zabraknąć potraw z warzyw.

Czy wiesz, że?

Na Bliskim Wschodzie, a zwłaszcza w kuchni arabskiej, izraelskiej, perskiej czy tureckiej bardzo często przygotowuje się hummus, czyli pastę z ciecierzycy oraz rozdrobnionych ziaren sezamu. Legenda głosi, że hummus jest pomysłem sułtana Saladyna. Obecnie o przysmak, a właściwie o prawa do jego produkcji i używania nazwy, rywalizują między sobą Izrael oraz Liban. Co ciekawe, dnia bez hummusu nie wyobrażają sobie Beduini, dla których to ważny element każdego śniadania.

Dla urozmaicenia:

W kuchni bliskowschodniej do sałatek, serów, dań mięsnych, owoców morza, ryb czy pieczonych warzyw dodaje się aromatyczną mieszankę przypraw Za’atar. Pod tym tajemniczym określeniem kryje się kompozycja złożona głównie z tymianku, sumaku oraz sezamu.