Przepisy na Dania na ciepło na karnawał
46 przepisów
Filtrowanie: wyczyść filtry
Sortowanie:
Ciekawostki i porady
Domowy pasztet to pyszna pozycja zarówno w świątecznym, jak i codziennym jadłospisie. Stanowi doskonałą przekąskę na zimno. Wystarczy podać do niego świeże pieczywo, kiszonego ogórka lub odrobinę chrzanu i gotowe! Może się jednak okazać, że dodatki nie wystarczą, jeśli popełnimy błędy już na etapie przygotowania masy z mięsa lub warzyw. Jak piec pasztet, żeby nie był suchy?
Czytaj więcejChcecie wiedzieć jak upiec boczek, tak by jego smak nie miał sobie równych? To prostsze niż myślicie! Aby wyczarować tę sycącą, soczystą i aromatyczną potrawę, wystarczy zastosować kilka sprawdzonych porad. Znając podstawowe zasady dotyczące tego, jak upiec boczek, można eksperymentować bez końca.
Czytaj więcej
Dania na ciepło na karnawał
Karnawałowe szaleństwo czas zacząć! Szukasz przepisów na wyśmienite doznania? Śpieszymy z pomocą! Zafunduj gościom wyborne dania, a zabawa z całą pewnością będzie niezapomniana. Dodatek jedynych i niepowtarzalnych smaków oraz aromatów sprawi, że impreza wypadnie iście szampańsko! Dasz się skusić?
Dla kogo?
W czasie karnawału można popuścić pasa i nie przejmować się ilością kalorii. Nasze propozycje pokochają zarówno fani mięsnych, jak i bezmięsnych dań. Wyborny posiłek doda energii do dalszych hulanek i swawoli.
Na jaką okazję? Karnawał to czas zabawy. Nieważne czy szykujesz wystawne przyjęcie, czy kameralną domówkę w gronie znajomych – ciepłe dania stanowić będą główny punkt programu. Warto pokusić się o różne eksperymenty. Nigdy nie wiadomo, kiedy rozpoczniesz nową tradycję!
Czy wiesz, że?
Nazwa karnawału najprawdopodobniej pochodzi od łacińskiego wyrażenia carrus navalis, co oznacza wóz w kształcie okrętu. Taki pojazd prowadził parady w czasie rzymskich uroczystości na cześć Bachusa (boga płodów i wina) – bachanalii. Greckim odpowiednikiem były Dionizje. W obu przypadkach w tym czasie organizowano zabawy przy winie, tańce, biesiady i bale przebierańców oraz maskarady. Kolejną teorią jest pochodzenie nazwy od łacińskiego zwrotu carnavalecaro – połączenia słów mięso oraz vale, co oznacza „żegnaj”, ponieważ czas hucznych imprez poprzedza Wielki Post. Dawniej w Polsce karnawał często nazywano Zapustami. Również był to czas zabawy, którego ostatnie trzy dni były niegdyś zwane Mięsopustem.
Dla urozmaicenia:
W karnawale częściej niż kiedy indziej spotykamy się ze znajomymi i rodziną. Warto więc ich zaskoczyć i przygotować dania, które popularne są w różnych zakątkach świata. W Brazylii do typowych potraw należy feijoada – gulasz mięsny z dodatkiem fasoli. Niezwykle ważne są w nim odpowiednie przyprawy, takie jak sól czosnkowa, pieprz czarny, chili oraz słodka i ostra papryka. Z kolei na Litwie królują bliny. Smakują zarówno w połączeniu z tradycyjną, swojską śmietaną, jak i w wersji bardziej wykwintnej z łososiem i kawiorem.