Dania obiadowe z Ryżem
283 przepisy
Filtrowanie: wyczyść filtry
Sortowanie:
Ciekawostki i porady
Dzisiaj zabieramy się za grillowanie najszlachetniejszych kawałków wołowiny – steków. Jak je przygotować, jak sprawdzić stopień wysmażenia i czym się różni t-bone od rostbefu – o tym przeczytacie w moim nowym wpisie. Po pierwsze – steki grillujemy na dobrze rozgrzanym grillu, bez przykrycia. Wysoka temperatura sprawia, że białko na powierzchni mięsa szybko się ścina i zabezpiecza stek przed utratą soków.
Czytaj więcejW sezonie na świeże warzywa zastanawiacie się, jak przygotować białe szparagi, żeby cieszyć się ich wykwintnym smakiem i luksusowym charakterem? Sprawdźcie, jak przyrządzić białe szparagi, żeby rozpływały się w ustach.
Czytaj więcej
Obiad z ryżem
Ryż – smaczny, zdrowy, uniwersalny! Nie ulega wątpliwości, że te małe, białe ziarenka zawojowały świat! Pora na pyszny obiad z ich towarzystwem. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy najlepsze oraz najsmaczniejsze przepisy na obiad z ryżem. Pomysły można dwoić i troić! Wykorzystuj różne rodzaje oraz gatunki. Biały, brązowy, długo bądź krótkoziarnisty, jaśminowy, arborio, dziki albo basmati. Wypróbuj je wszystkie! Gotuj, mieszaj, smakuj! Do dzieła!
Dla kogo?
Obiadowi z ryżem nikt się nie oprze! Dania z jego dodatkiem nie tylko smakują obłędnie, ale i doskonale sycą. Co więcej, ryż (szczególnie ten pełnoziarnisty) słynie ze swojej lekkostrawności. Nie bez powodu uważany jest za najłatwiej przyswajalne przez organizm zboże. Dlatego jedzmy go na zdrowie!
Na jaką okazję?
Kulinarne zastosowania ryżu są nie do przecenienia. Ten bogaty w składniki odżywcze produkt stanowi, według szacunków, podstawę wyżywienia 1/3 ludności całego świata! Warto sięgać zwłaszcza po ryż pełnoziarnisty, który jest źródłem: fosforu, magnezu, cynku, manganu, niacyny oraz witaminy B6. W swoim składzie mieści też sporo błonnika. Chapeau bas! Śmiało serwujmy cenne ziarenka zarówno na uroczysty, jak i codzienny obiad. Zobaczysz, będzie pysznie!
Czy wiesz, że?
Ojczyzną ryżu są Chiny, a dokładniej region u ujścia rzeki Jangcy. Do dzisiaj państwo to dostarcza ponad 90% jego światowej produkcji. Jak wygląda uprawa ryżu? Wysiewa się go na terenach zalewowych oraz na nadbrzeżnych równinach. Rośliny zanurzone są w wodzie do wysokości około 10 cm. Rocznie wytwarza się aż 600 mln ton tego przysmaku! Co ciekawe, z ryżu pozyskuje się też rozmaite produkty. Do najbardziej popularnych należy zaliczyć: napój ryżowy, płatki i mąkę. Tyle dobroci!
Dla urozmaicenia:
Długoziarnisty, średnioziarnisty oraz krótkoziarnisty – każda odmiana ryżu cechuje się innymi właściwościami. Ziarna pierwszego rodzaju po ugotowaniu stają się puszyste i sypkie, a także charakteryzuje je delikatny smak. Z kolei bardziej lepki jest ryż typu średnioziarnistego. Najbardziej kleistą konsystencją odznacza się natomiast odmiana krótkoziarnista. Śmiało można z niej formować rozmaite kształty. Ponadto krótkie ziarenka charakteryzują się też najintensywniejszym aromatem.