Przepisy na Groch
112 przepisów
Filtrowanie: wyczyść filtry
Sortowanie:
Ciekawostki i porady
Domowy pasztet to pyszna pozycja zarówno w świątecznym, jak i codziennym jadłospisie. Stanowi doskonałą przekąskę na zimno. Wystarczy podać do niego świeże pieczywo, kiszonego ogórka lub odrobinę chrzanu i gotowe! Może się jednak okazać, że dodatki nie wystarczą, jeśli popełnimy błędy już na etapie przygotowania masy z mięsa lub warzyw. Jak piec pasztet, żeby nie był suchy?
Czytaj więcejChcecie wiedzieć jak upiec boczek, tak by jego smak nie miał sobie równych? To prostsze niż myślicie! Aby wyczarować tę sycącą, soczystą i aromatyczną potrawę, wystarczy zastosować kilka sprawdzonych porad. Znając podstawowe zasady dotyczące tego, jak upiec boczek, można eksperymentować bez końca.
Czytaj więcej
Groch
Strączki wracają do łask! Obok modnych ostatnio soczewicy i ciecierzycy nie warto pomijać na liście zakupów grochu. Posłuży nie tylko do zrobienia słynnej zupy kojarzonej z żołnierską dietą. Zresztą grochówkę można przygotować w równie smacznym, ale nowoczesnym wydaniu. Groch obecny na wigilijnych stołach miał zapewniać w nadchodzącym roku witalność i pomyślność. Wierzenia wierzeniami, ale używanie go w codziennych potrawach przyniesie sporo radości kubkom smakowym.
Dla kogo?
Groch to produkt, który znakomicie łączy tradycyjne przepisy z nowoczesnymi wpływami i inspiracjami z całego świata. Z powodzeniem włączycie go do receptury indyjskiego curry. Smakuje wybornie w wegetariańskich wariantach warzywnych oraz opcjach mięsnych, w których nie brakuje drobiu, jagnięciny i baraniny. Groch można umieścić w farszu chrupiących, wytrawnych placków oraz pierogów. Zapowiada się niezrównany, aromatyczny miszmasz!
Na jaką okazję?
Przyrządzanie grochu lepiej zaplanować z wyprzedzeniem. Spontaniczną ochotę na gotowanie może nieco przygasić fakt, że w pierwszej kolejności groch powinien być namaczany przez około 12 godzin. Niecierpliwi kucharze, miejsce to na uwadze! Nie warto jednak się zniechęcać. Wystarczy zalać go wodą, odstawić na noc i do gotowania można przystąpić z samego rana. Grochu nie rezerwujcie tylko na świąteczny stół. Zapiekanki z grochem w roli głównej uradują w porze obiadowej każdego głodomora.
Czy wiesz, że?
Potrawy z grochu należy przyprawiać majerankiem lub kminkiem. Nie tylko poprawiają walory smakowe, ale tradycyjnie uważa się, że ich spożywanie w ramach zróżnicowanej, zrównoważonej diety oraz aktywnego trybu życia pomaga w trawieniu. Warto wiedzieć, że wzdęciom zapobiega też odpowiednie przygotowanie grochu i innych roślin strączkowych. Za wzdęcia odpowiedzialne są cukry z rodziny rafinozy, które występują w strączkach. Cukry tę są wypłukiwane poprzez długie moczenie w wodzie, następnie gotowanie w świeżej wodzie bez przykrycia.
Dla urozmaicenia:
Skorzystajcie z greckiego pomysłu na zastosowanie grochu, przyrządzając favę. To gęsta, kremowa pasta przygotowywana z żółtej odmiany strączka. Przyprawia się ją oliwą, cebulą, tymiankiem, czosnkiem, liśćmi laurowymi i sokiem z cytryny. Podawana na ciepło i na zimno, będzie oryginalnym dodatkiem do pieczywa lub dań mięsnych.