
Składniki
270 gramów
70 gramów
80 mililitrów
30 gramów
1 sztuka
1 łyżka
1 łyżeczka
krem:
220 mililitrów
200 gramów
1 sztuka
60 gramów
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Masło ucieraj z cukrem i cukrem waniliowym aż będzie jasne i puszysta. Dodaj jajko i dalej ucieraj aż do momentu połączenia się składników. Dodaj mąkę z sodą oraz śmietanę. Ciasto wyrabiaj aż wszystko się połączy.

Krok 2
Rozwałkuj cienko na grubość ok 2-3mm na całą blaszkę z piekarnika i piecz w temperaturze 180C przez 10 minut. Czynność powtórz aż do wyczerpania ciasta.

Krok 3
Wypieczone i jeszcze lekko ciepłe ciasto pokrój nożem w prostokąty wielkości foremki 25 na 10cm do pieczenia keksu. Zachowaj wszystkie resztki ciasta.

Krok 4
Przygotuj krem. Otrzyj skórkę z cytryny. Wszystkie składniki ubij aż krem zgęstnieje i dopraw cytryną.

Krok 5
Formę keksową wyłóż pergaminem i układaj na przemian upieczone ciasto oraz cienką warstwę kremu aż do wyczerpania składników. Ciasto zwiń folią, przygnieć lekko i wstaw do lodówki na minimum 2h. Resztki ciasta pokrusz drobno i użyj ich do dekoracji ciasta.


Dobra rada:
Ciasto możesz podać posypane prażonymi migdałami.
Przepisy w Waszym wykonaniu

trudne
Domowy pasztet to pyszna pozycja zarówno w świątecznym, jak i codziennym jadłospisie. Stanowi doskonałą przekąskę na zimno. Wystarczy podać do niego świeże pieczywo, kiszonego ogórka lub odrobinę chrzanu i gotowe! Może się jednak okazać, że dodatki nie wystarczą, jeśli popełnimy błędy już na etapie przygotowania masy z mięsa lub warzyw. Jak piec pasztet, żeby nie był suchy?
Czytaj więcejChcecie wiedzieć jak upiec boczek, tak by jego smak nie miał sobie równych? To prostsze niż myślicie! Aby wyczarować tę sycącą, soczystą i aromatyczną potrawę, wystarczy zastosować kilka sprawdzonych porad. Znając podstawowe zasady dotyczące tego, jak upiec boczek, można eksperymentować bez końca.
Czytaj więcejPolecane przepisy
Inne przepisy
"Marcinek"
Marcinek, czyli wypiek o niezwykle sympatycznej nazwie, jest pierwszorzędnym dodatkiem do popołudniowej filiżanki herbaty lub owocowej lemoniady. Składa się z kilku warstw cienkiego ciasta oraz kremu śmietankowego. Nie potrzebuje zbyt wielu ozdobników, sam Marcinek wygląda i smakuje kapitalnie.
Dla kogo?
Kremowy wypiek zadowoli najbardziej wymagającego łasucha. Zacznijcie od razu nagrzewać piekarniki.
Na jaką okazję?
Marcinka będziecie chętnie zapraszać do jadalni. Przez cały zabiegany tydzień mieliście ochotę na zrobienie domowego ciasta? Marcinek okaże się popisowym deserem, sprawdzającym się idealnie jako towarzysz weekendowego odpoczynku.
Czy wiesz, że?
Przepis na Marcinka pochodzi prawdopodobnie z terenów Podlasia. Najlepiej smakuje po kilku–kilkunastu godzinach od przyrządzenia.
Dla urozmaicenia:
Wierzch ciasta Marcinek posypcie kakao i udekorujcie ulubionymi orzechami, np. włoskimi lub laskowymi.