
Składniki
500 gramów
100 gramów
30 gramów
3 sztuki
250 mililitrów
80 gramów
0.25 łyżeczki
kruszonka:
80 gramów
150 gramów
80 gramów
1 sztuka
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Przygotuj rozczyn. Drożdże rozkrusz do miski, dodaj połowę ciepłego mleka (125 mililitrów), dwie łyżki cukru i łyżkę mąki pszennej (odejmij ze składników). Wymieszaj. Przykryj ściereczką i odstaw na ok. 25 minut.

Krok 2
Do mąki pszennej dodaj pozostały cukier i mleko, 2 jajka, 1 żółtko (białko odstaw do posmarowania ciasta przed pieczeniem), sól oraz rozczyn. Zagnieć ciasto. Przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na ok. 90 minut.

Krok 3
Przygotuj kruszonkę. Do mąki dodaj cukier, masło i żółtko. Za pomocą dłoni utwórz kruszonkę.

Krok 4
Wyrośnięte ciasto chwilę zagnieć i przełóż do blaszki. Posmaruj wierzch ciasta białkiem i posyp kruszonką. Odstaw do ponownego wyrośnięcia na ok. 25 minut. Piecz w 180 stopniach przez ok. 40 minut.

- Odpowiedz
- Odpowiedz
Przepisy w Waszym wykonaniu

średnie
Domowy pasztet to pyszna pozycja zarówno w świątecznym, jak i codziennym jadłospisie. Stanowi doskonałą przekąskę na zimno. Wystarczy podać do niego świeże pieczywo, kiszonego ogórka lub odrobinę chrzanu i gotowe! Może się jednak okazać, że dodatki nie wystarczą, jeśli popełnimy błędy już na etapie przygotowania masy z mięsa lub warzyw. Jak piec pasztet, żeby nie był suchy?
Czytaj więcejChcecie wiedzieć jak upiec boczek, tak by jego smak nie miał sobie równych? To prostsze niż myślicie! Aby wyczarować tę sycącą, soczystą i aromatyczną potrawę, wystarczy zastosować kilka sprawdzonych porad. Znając podstawowe zasady dotyczące tego, jak upiec boczek, można eksperymentować bez końca.
Czytaj więcejPolecane przepisy
Inne przepisy
Kołacz z kruszonką
Mówiąc o cieście drożdżowym, na myśl od razu przychodzi chrupiąca kruszonka, którą uwielbia chyba każdy. Odmianą klasycznego drożdżowca, w którym kruszonki również nie może zabraknąć, jest kołacz. To idealna propozycja dla tych z was, którzy szukają inspiracji na proste ciasta, nawiązujące do klasycznych receptur, znanych od wielu lat. Pamiętajcie jedynie, że kołacz piecze się krótko, ale musicie poczekać, aż ciasto odpowiednio wyrośnie. Dlatego też przygotowanie drożdżowego kołacza z kruszonką zaplanujcie wcześniej.
Dla kogo?
Kołacz z kruszonką jest propozycją dla każdego deserowego tradycjonalisty. Przypadnie do gustu także tym osobom, które szukają pomysłów na proste i pyszne ciasta drożdżowe.
Na jaką okazję?
Placek sprawdzi się zawsze – przepis na kołacz jest doskonałą propozycją na porcję codziennych słodkości. Przygotujcie go także na spotkania ze znajomymi czy weekendowy odpoczynek w rodzinnym gronie.
Czy wiesz, że?
Kołacz, w czasach dawnych Słowian, był pieczywem przygotowywanym najczęściej na wesele. Charakteryzował go okrągły kształt, od którego wzięła się późniejsza nazwa kołacza.
Dla urozmaicenia:
Kołacz z kruszonką doskonale smakuje z odrobiną domowej konfitury lub powideł.