
Składniki
600 gramów
200 gramów
25 gramów
0.75 szklanki
250 gramów
3 sztuki
1 łyżeczka
500 gramów
2 sztuki
1 pęczek
2 sztuki
1 łyżeczka
1 łyżeczka
150 gramów
100 gramów
1 pęczek
3 łyżki
1 łyżka
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Cebule i grzyby pokrój w plastry, posiekaj czosnek, natkę pietruszki, drobno pokrój szczypior i suszoną śliwkę, ser oscypek zetrzyj na tarce.

Krok 2
W rondelku zagrzej mleko do temperatury 30*C , rozpuść w nim drożdże, cukier, szczyptę soli, dodaj kilka łyżek mąki do uzyskania kremowej konsystencji. Zaczyn przykryj ściereczką i odstaw na około 20- 30 minut w ciepłe miejsce. Proces możemy lekko przyśpieszyć umieszczając miskę z zaczynem w ciepłej wodzie o temperaturze około 30*C. Gdy zaczyn zacznie pracować dodaj do niego 150g rozpuszczonego masła, 3 żółtka i resztę mąki. Ciasto wyrób obficie je napowietrzając. Gdy będzie już gładkie umieść je w misce, przykryj ściereczką i znów umieść w ciepłym miejscu. Ciasto powinno podwoić swoja objętość.

Krok 3
Na patelni na rozgrzanym oleju podsmaż cebulę, grzyby i czosnek. Grzyby przełóż do miski, wystudź je, dodaj śliwki, tarty ser, szczypior, pietruszkę, majeranek, pieprz oraz jeśli uznasz to za konieczne szczyptę soli do smaku.

Krok 4
Wyrośnięte ciasto z miski zagnieć ponownie urywając małe kęsy. Rozwałkuj je na desce podsypanej mąką do grubości około 8 mm, z ciasta wytnij szklanką placki o średnicy do 8 cm.

Krok 5
W środek placka nałóż farsz - zamknij wokół farszu tworząc foremną kulę średnicy około 3-4 cm. Kule z farszem ułóż na blasze, przykryj ściereczką i ponownie odstaw do wyrośnięcia na co najmniej 20 minut.

Krok 6
Wyrośnięte kule ułóż na płaskim sicie wyłożonym lnianą ściereczka, całość przykryj i ustaw nad garnkiem z gotującą się wodą. Pampuchy gotuj nad parą około 10-15 minut. Ugotowane wyłóż na półmisek i polej z wierzchu resztą rozpuszczonego masła z makiem.


Dobra rada:
W taki sam sposób możesz przygotować pampuchy z farszem owocowym, mięsnym lub z białym serem.
Przepisy w Waszym wykonaniu

łatwe
Domowy pasztet to pyszna pozycja zarówno w świątecznym, jak i codziennym jadłospisie. Stanowi doskonałą przekąskę na zimno. Wystarczy podać do niego świeże pieczywo, kiszonego ogórka lub odrobinę chrzanu i gotowe! Może się jednak okazać, że dodatki nie wystarczą, jeśli popełnimy błędy już na etapie przygotowania masy z mięsa lub warzyw. Jak piec pasztet, żeby nie był suchy?
Czytaj więcejChcecie wiedzieć jak upiec boczek, tak by jego smak nie miał sobie równych? To prostsze niż myślicie! Aby wyczarować tę sycącą, soczystą i aromatyczną potrawę, wystarczy zastosować kilka sprawdzonych porad. Znając podstawowe zasady dotyczące tego, jak upiec boczek, można eksperymentować bez końca.
Czytaj więcejPolecane przepisy
Inne przepisy
Pampuchy drożdżowe z grzybami
Dziś już nieco odchodzi się od tradycyjnych, uwielbianych przez pokolenia potraw. Warto jednak mieć w zanadrzu przepisy na kilka z nich – na te najbardziej ulubione, najciekawsze i najchętniej przygotowywane w naszych domach! Pampuchy drożdżowe z grzybami na pewno nieraz zagoszczą na Twoim stole.
Dla kogo?
Pampuchy drożdżowe z grzybami to znakomita okazja, by przypomnieć sobie smaki dzieciństwa.
Na jaką okazję?
Na śniadanie – wyśmienite! Na obiad – jeszcze lepsze. Na kolację – jak znalazł! Pampuchy drożdżowe z grzybowym nadzieniem odnajdą się doskonale przy każdej okazji.
Czy wiesz, że?
Świeże drożdże powinny być lekko wilgotne i mieć charakterystyczny, dość słodki zapach. Nie mogą być zbytnio przesuszone czy popękane – to znak, że coś z nimi nie tak.
Dla urozmaicenia
Do farszu dla pampuchów idealnie nadadzą się grzyby leśne. Podgrzybki, borowiki, kurki i inne. Jeśli natomiast nie masz ich pod ręką, równie dobrze użyć możesz pieczarek lub boczniaków.