Piernik staropolski dojrzewający
NOWY PRZEPIS
łatwe
286 osób zapisało

Składniki
250 gramów
170 gramów
150 gramów
2 łyżki
500 gramów
3 sztuki
80 mililitrów
1 łyżeczka
40 gramów
przełożenie + polewa:
200 gramów
70 gramów
2 łyżki
300 gramów
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Miód, cukier oraz masło przekładamy do garnka i rozpuszczamy do połączenia się składników. Studzimy.

Krok 2
Do masy dodajemy mąkę, jedno jajko, dwa żółtka oraz przyprawę do piernika. Całość zagniatamy na gładkie ciasto. Pod koniec wlewamy mleko wymieszane z sodą oczyszczoną.

Krok 3
Następnie dodajemy drobno posiekane orzechy włoskie. Wyrabiamy ciasto, aż stanie się elastyczne. Może to potrwać ok 10 min. Masę przekładamy do szklanego naczynia, przykrywamy ściereczką i wstawiamy do lodówki na ok.3 tygodnie.

Krok 4
Po tym czasie rozwałkowujemy ciasto na blaszce i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 C ok 30 min.

Krok 5
Ciasto kroimy na 3 mniejsze prostokąty. Dwa z nich smarujemy powidłami śliwkowymi i składamy jeden na drugi.

Krok 6
W rondelku rozpuszczamy czekoladę z masłem oraz miodem. Powstałą polewą smarujemy piernik dojrzewający.

- Odpowiedz
- Odpowiedz
- Odpowiedz
Przepisy w Waszym wykonaniu

łatwe
Podobne przepisy
Dzisiaj zabieramy się za grillowanie najszlachetniejszych kawałków wołowiny – steków. Jak je przygotować, jak sprawdzić stopień wysmażenia i czym się różni t-bone od rostbefu – o tym przeczytacie w moim nowym wpisie. Po pierwsze – steki grillujemy na dobrze rozgrzanym grillu, bez przykrycia. Wysoka temperatura sprawia, że białko na powierzchni mięsa szybko się ścina i zabezpiecza stek przed utratą soków.
Czytaj więcejW sezonie na świeże warzywa zastanawiacie się, jak przygotować białe szparagi, żeby cieszyć się ich wykwintnym smakiem i luksusowym charakterem? Sprawdźcie, jak przyrządzić białe szparagi, żeby rozpływały się w ustach.
Czytaj więcejPolecane przepisy
Inne przepisy
Piernik staropolski dojrzewający
Piernik staropolski dojrzewający
Chyba nie ma bardziej tradycyjnego ciasta bożonarodzeniowego niż staropolski piernik dojrzewający. Piernik przepis wilgotny i niezwykle aromatyczny przypadnie do gustu wszystkim domownikom i gościom. Nic tak nie udekoruje świątecznego stołu, jak ten rodzaj wypieku polanego polewą czekoladową z dodatkiem orzechów włoskich. Warto wypróbować przepis choć raz, by przekonać się, że puszysty i wilgotny piernik staropolski będzie jedną z tradycyjnych potraw podczas świąt Bożego Narodzenia i nie tylko.
Dla kogo?
Komu posmakuje staropolski piernik? Puszysty i wilgotny wypiek polecamy wszystkim osobom, które interesują się tradycyjnymi recepturami kuchni polskiej. Święta niekoniecznie są odpowiednim czasem na testowanie najnowszych trendów kulinarnych. Oto moment, kiedy z dużą ochotą wracamy do korzeni – również w kuchni, sięgając po takie receptury jak ta na piernik staropolski dojrzewający.
Na jaką okazję?
Boże Narodzenie to idealny pretekst do podania staropolskiego piernika długo dojrzewającego. Piernik przepis na wilgotny wypiek sprawdzi się idealnie jako deser po wieczerzy wigilijnej oraz słodka przekąska w trakcie świątecznych spotkań przy stole.
Czy wiesz, że?
Piernik przepis wilgotny jest wypiekiem, w którym za wilgotność ciasta w dużej mierze odpowiada dodatek powideł śliwkowych. To właśnie konfitura wnika w strukturę ciasta i nadaje mu bardziej miękką konsystencję.
Dla urozmaicenia:
Piernik staropolski możesz urozmaicić o masę. Zamiast klasycznych powideł przełóż go masą budyniową czy serkiem mascarpone, by nadać mu inny charakter i zaskoczyć swoich gości. Ciekawą opcją jest też własnoręcznie przygotowana masa orzechowa, która ciekawie podkreśli smak przypraw korzennych.