Moje Królewskie, Wyśmienite Kotlety Mielone, takie „sikające” wg M. Gessler, ale nie koszerne.
średnie
44 osoby zapisały

Składniki
0.5 kilograma
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Bierzemy dokładnie: 1. 0, 5 kg gulaszowej łopatki wieprzowej, zmielonej w maszynce w domu, 2. 0, 5 kg gotowego tatara wołowego marki Morliny 2 opakowania po 250 gr., 3. 2 jajka, 4. 1 średnio duża cebula posiekana drobno i zeszklona na dużej łyżce masła Łaciate. 5. 0, 5 Litra bulionu na jednej kostce Knorr, bierzemy z tego tylko 300 ml schłodzonego do farszu, resztę zostawiamy do sosu, 6. 1 kopiasta łyżeczka od herbaty mąki kartoflanej, 7. 1 średnio duży ziemniak ugotowany na miękko, zmielony w maszynce w domu, 8. 2 bułki świeże kajzerki zmielone w maszynce w domu, 9. ½ łyżeczki płaskiej od herbaty soli, 10. ½ łyżeczki płaskiej od kawy (malutka) świeżo mielonego pieprzu czarnego z młynka , 11. 1 duży ząbek czosnku wyciśnięty do farszu, 12. Bułka tarta do obsypywania kotletów. 13. Butelka oleju Kujawski, która w razie potrzeby stoi obok Ciebie, wraz z masłem Łaciate.
Krok 2
Wszystkie składniki mieszamy dokładnie dolewając schłodzony uprzednio bulion wołowy (może być cielęcy Knorr, będą bardziej delikatne). Dodajemy zeszkloną cebulę (tylko lekko złotawa) na dużej łyżce od zupy masła Łaciate, ale musi być najpierw chłodna zanim zmieszamy z farszem. Po bardzo dokładnym wymieszaniu z wyciśniętym ząbkiem czosnku, pieprzem i solą, z dodanym bulionem, (co najmniej 15 minut mieszania) i pozostałymi składnikami jak wyżej, formujemy duże kotlety. Kula farszu musi być wielkości złożonych dwóch dłoni (mała śnieżka). Obtaczamy grubo w bułce tartej, kładziemy na blat i płaskim nożem rozklepujemy na 2, 5 cm kotlety. Robimy kratkę nożem po obydwu stronach. Kładziemy na patelnię z olejem Kujawskim (3 łyżki od zupy), która jest dobrze gorąca, ale już stoi na minimalnym ogniu. Obsmażamy kotlety delikatnie po obydwu stronach, tylko po 1 minucie na stronę, (tylko jak się zetnie białko mięsa). Kotlety mają być tylko jasno złote, nie mogą być brązowe lub czarne!!! Z 1kg farszu wychodzi 10 odpowiednich kotletów.
Krok 3
Układamy kotlety na blasze od piekarnika i podlewamy 3 łyżkami oleju Kujawski z dużą łyżką masła Łaciate. Wstawiamy do piekarnika na dolny ruszt w temperaturę 150 Stopni Celsjusza (jeżeli jest nadmuch centralny), albo na 170 Stopni Celsjusza (jeśli jest grzałka „góra i dół”). Pieczemy 30 minut. Blachę wstawiamy na dole piekarnika. Nie otwieramy piekarnika w czasie pieczenia. Na 12 minut przed końcem podlewamy ¾ szklanką wody i nagle zwiększamy na 180 Stopni Celsjusza. Po wyjęciu blachy piekarnika podlewamy dokładnie kotlety po kilka razy pozostałym na blasze sosem z pieczenia. Po wystygnięciu kotletów do mocno ciepłych i jadalnych temperaturowo (przykryć na ten czas folią aluminiową) zlać w między czasie resztkę sosu z pieczenia do rondelka, dodać resztę bulionu wołowego, przecedzić przez sito i przetrzeć resztki, gotować na małym ogniu dodając przedtem 2, 5 dl śmietanki słodkiej. Po zagotowaniu dodać szczyptę białego pieprzu i doprawić do smaku solą, i dużą szczyptą cukru jeśli smakuje tak. Mieszać cały czas miotełką w czasie gotowania sosu. Nie przypalić!!! Do sosu można dodać łyżkę od zupy wina porto wraz z dwoma kroplami Maggi, lub tylko kieliszeczek brandy. Podawać z gotowanymi z wody ziemniakami ,posypane świeżym, (mrożonym) koperkiem wraz z mizerią z ogórków w sosie śmietanowym słodko/kwaśnym, lub z buraczkami na ciepło. Podaj w zamian lub dodatkowo świeżą surówkę z warzyw: marchew, seler lub sałata ze śmietaną. Do popicia świeży kompot z owoców lub tylko piwo włoskie Peroni. Smacznego Mistrz Patelni i Wielkiej Kuchni Domowej Wojciech,czysty Polak, hrabia H. lat 61
Przepisy w Waszym wykonaniu

średnie
Dzisiaj zabieramy się za grillowanie najszlachetniejszych kawałków wołowiny – steków. Jak je przygotować, jak sprawdzić stopień wysmażenia i czym się różni t-bone od rostbefu – o tym przeczytacie w moim nowym wpisie. Po pierwsze – steki grillujemy na dobrze rozgrzanym grillu, bez przykrycia. Wysoka temperatura sprawia, że białko na powierzchni mięsa szybko się ścina i zabezpiecza stek przed utratą soków.
Czytaj więcejW sezonie na świeże warzywa zastanawiacie się, jak przygotować białe szparagi, żeby cieszyć się ich wykwintnym smakiem i luksusowym charakterem? Sprawdźcie, jak przyrządzić białe szparagi, żeby rozpływały się w ustach.
Czytaj więcej