
Składniki
ciasto:
3 szklanki
150 gramów
0.75 szklanki
3 sztuki
1 sztuka
1 łyżeczka
3 łyżki
0.5 łyżeczki
masa budyniowa:
3 sztuki
1.5 litra
6 łyżek
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia. Dodajemy cukier i masło. Siekamy wszystkie składniki.

Krok 2
Dodajemy żółtka, jajko, śmietanę i sól. Zagniatamy kulkę ze składników. Odstawiamy do lodówki na 30 minut.

Krok 3
1 litr mleka gotujemy z cukrem. 500 ml mleka mieszamy w miseczce z budyniami. Dodajemy do gotującego się mleka i energicznie mieszamy aby nie powstały grudki. Gotujemy aż budyń będzie gęsty. Odstawiamy.

Krok 4
Ciasto wyciągamy z lodówki. Dzielimy na dwie części. Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni. 1 część ciasta wałkujemy na wielkość blaszki. Podsypujemy mąką. Przekładamy ciasto do blaszki. Nakłuwamy widelcem.

Krok 5
Przelewamy letni budyń na spód.

Krok 6
Drugą część ciasta również wałkujemy na wielkość blaszki. Nakłuwamy widelcem. Wykładamy rozwałkowane ciasto na budyń. Pieczemy przez ok. 40 minut (do zrumienienia).

- Odpowiedz
- Odpowiedz
- Odpowiedz
- Odpowiedz
Przepisy w Waszym wykonaniu

średnie
Podobne przepisy
Domowy pasztet to pyszna pozycja zarówno w świątecznym, jak i codziennym jadłospisie. Stanowi doskonałą przekąskę na zimno. Wystarczy podać do niego świeże pieczywo, kiszonego ogórka lub odrobinę chrzanu i gotowe! Może się jednak okazać, że dodatki nie wystarczą, jeśli popełnimy błędy już na etapie przygotowania masy z mięsa lub warzyw. Jak piec pasztet, żeby nie był suchy?
Czytaj więcejChcecie wiedzieć jak upiec boczek, tak by jego smak nie miał sobie równych? To prostsze niż myślicie! Aby wyczarować tę sycącą, soczystą i aromatyczną potrawę, wystarczy zastosować kilka sprawdzonych porad. Znając podstawowe zasady dotyczące tego, jak upiec boczek, można eksperymentować bez końca.
Czytaj więcejPolecane przepisy
Inne przepisy
Budyniowiec
Budyń to pomysł na prosty, szybki i smaczny deser. Macie trochę więcej czasu i ochotę na nieco bardziej złożony przysmak? Przepis na budyniowiec będzie jak znalazł! Kruche ciasto z kremową, rozpływającą się w ustach masą o waniliowym lub śmietankowym aromacie ma poważne szanse na uzyskanie tytułu ulubionego deseru całej rodziny.
Dla kogo?
Do samodzielnego przygotowania wypieków nie potrzeba specjalistycznej wiedzy. Budyniowiec na kruchym cieście warto przyrządzić nawet wtedy, gdy dopiero poznajecie tajniki domowego cukiernictwa.
Na jaką okazję?
W sam raz, gdy macie przed sobą leniwe popołudnie. Wygodny fotel, wciągająca lektura lub film, filiżanka gorącej herbaty i kawałek ciasta z budyniem to doskonały pomysł na relaks.
Czy wiesz, że?
W przeszłości budyń był deserem wyższych sfer, ponieważ cukier przez lata stanowił towar drogi i luksusowy. Do budyniu często dodawano szafran i cynamon, co czyniło z niego jeszcze bardziej wykwintną potrawę.
Dla urozmaicenia:
Do przepisu na budyniowiec pasuje kruszonka oraz sos z przetartych, kwaskowatych owoców.