
Składniki
3 szklanki
2 łyżki
1 opakowanie
1 szklanka
1 sztuka
0.5 łyżki
2 łyżki
1.5 litra
0.5 łyżeczki
3 łyżki
2 łyżki
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Całkowicie rozpuścić 2 łyżki (ok.40g) masła w rondelku na średnim ogniu. Gdy się rozpuści zdjąć z ognia, od razu dodać mleko, cukier, sól, wymieszać dokładnie trzepaczką, potem wbić całe jajko, wymieszać, wsypać drożdże i wymieszać. Odstawić do ostygnięcia na ok. 5 min.
Krok 2
Do dużej miski przelać zawartość rondelka, wsypać 3 szklanki mąki i mieszać drewnianą łyżką do połączenia składników, potem ugniatać ciasto ręką 2-3 minuty i uformować kulę. Pozostawić ciasto pod przykryciem (folia spożywcza, ścierka kuchenna) do wyrośnięcia na 1-1.5h. Powinno niemalże podwoić wielkość.
Krok 3
Wygnieść powietrze z ciasta i wygładzić, ponownie uformować w kulkę i zostawić do ponownego wyrośnięcia, 30 min. - 1h
Krok 4
Wygnieść i wygładzić ciasto, podzielić na 16 równych, uformowanych kulek. Przygotować stolnicę i mąkę do opruszania (2 łyżki lub więcej). **(jeśli ciężko się roluje liny, można trochę zwilżyć powierzchnię pod ciastem)** Z kulki rolujemy linę na długość ok. 25 cm i szerokość ok. 1.5 cm ( mniej więcej jak nasz kciuk). Aby stworzyć warkocz, od środka liny jedną ręką rolujemy ją do siebie, a drugą od siebie. Podnieść łapiąc za końce, zobaczymy jak ładnie ciasto się zakręca (dla lepszego efektu trochę je ręcznie podkręcamy). Sklejamy końce szczypiąc je, odkładamy na deskę opruszoną mąką.
Krok 5
Gdy wszystkie już odłożymy, pozostawiamy je do przeleżakowania na ok. 30 minut. Po 15 minutach obracamy pączki na drugą stronę i czekamy 15 minut. W tym czasie można powoli nagrzewać w garnku olej do smażenia. Niech będzie to duży garnek lub patelnia, który da radę pomieścić kilka na raz (4-6 pączków) Olej powinien się nagrzać do temperatury ok 180*C
Krok 6
Pączki będziemy smażyć na średnim ogniu. Delikatnie wkładamy je uszczypniętą końcówką do oleju i kładziemy. Pilnujemy, by każda ze stron smażyła się równomiernie, dlatego też po 2-3 minutach obracamy je na drugą stronę i smażymy kolejne 2-3 minuty do koloru złoto-brązowego. Odsączmy z tłuszczu na sitku w misce i smażymy tak samo kolejne partie.
Krok 7
Ostatnim krokiem jest opruszenie ich posypką. Do dużej papierowej torby wsypujemy 0.5 łyżeczki cynamonu i 2 łyżki cukru. Wkładamy kilka pączków do torby i trzepiemy nią żeby pokryć całe pączki. Gotowe! Pączki można podawać na ciepło lub zamrozić (można je tak trzymać nawet miesiąc)
Przepisy w Waszym wykonaniu
Domowy pasztet to pyszna pozycja zarówno w świątecznym, jak i codziennym jadłospisie. Stanowi doskonałą przekąskę na zimno. Wystarczy podać do niego świeże pieczywo, kiszonego ogórka lub odrobinę chrzanu i gotowe! Może się jednak okazać, że dodatki nie wystarczą, jeśli popełnimy błędy już na etapie przygotowania masy z mięsa lub warzyw. Jak piec pasztet, żeby nie był suchy?
Czytaj więcejChcecie wiedzieć jak upiec boczek, tak by jego smak nie miał sobie równych? To prostsze niż myślicie! Aby wyczarować tę sycącą, soczystą i aromatyczną potrawę, wystarczy zastosować kilka sprawdzonych porad. Znając podstawowe zasady dotyczące tego, jak upiec boczek, można eksperymentować bez końca.
Czytaj więcej