
Składniki
25 dekagramów
1 sztuka
1 sztuka
1 sztuka
2 sztuki
2000 mililitrów
2 łyżki
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Dzień wcześniej groch namocz w letniej, przegotowanej wodzie.

Krok 2
Gotuj następnego dnia w tej samej wodzie, w której się moczyły (2 litry).

Krok 3
Umyj marchew i seler. Obierz, pokrój i wrzuć do gotującego się grochu. Nieco później dodaj pokrojone w plastry ziemniaki.

Krok 4
Gotuj do całkowitego rozgotowania się grochu i warzyw, następnie dodaj kostkę bulionową Knorr i zasmażkę Knorr. Gdyby zupa była zbyt gęsta można rozcieńczyć ją dodając odpowiednią ilość wody.

Przepisy w Waszym wykonaniu

łatwe
Domowy pasztet to pyszna pozycja zarówno w świątecznym, jak i codziennym jadłospisie. Stanowi doskonałą przekąskę na zimno. Wystarczy podać do niego świeże pieczywo, kiszonego ogórka lub odrobinę chrzanu i gotowe! Może się jednak okazać, że dodatki nie wystarczą, jeśli popełnimy błędy już na etapie przygotowania masy z mięsa lub warzyw. Jak piec pasztet, żeby nie był suchy?
Czytaj więcejChcecie wiedzieć jak upiec boczek, tak by jego smak nie miał sobie równych? To prostsze niż myślicie! Aby wyczarować tę sycącą, soczystą i aromatyczną potrawę, wystarczy zastosować kilka sprawdzonych porad. Znając podstawowe zasady dotyczące tego, jak upiec boczek, można eksperymentować bez końca.
Czytaj więcejPolecane przepisy
Inne przepisy
Zupa grochowa wigilijna
Klasyczna grochówka kojarzy ci się zwykle z iście żołnierskim przysmakiem, pachnącym intensywnie wędzonką? Zupa grochowa przyrządzona według naszego przepisu posmakuje każdemu. W postnej wersji pasuje także na kolację wigilijną. Zaskoczmy domowników i gości, przygotowując nieco inne wersje wigilijnych przysmaków, w których nadal wyraźnie czuć tradycyjne wpływy.
Dla kogo?
Na świąteczny stół zazwyczaj trafia zupa grzybowa z łazankami, barszcz czerwony z uszkami lub zupa rybna. Z powodzeniem zastąpić je może kremowa, gęsta grochówka wigilijna z włoszczyzną. W sam raz dla kucharzy, którzy lubią innowacje, ale zarazem nie chcą wprowadzać zbyt dużego zamieszania w czasie świątecznego posiłku. Przepis jest odpowiedni także dla osób, które lubią maksymalnie wykorzystywać kuchenne produkty. Woda, w której namaczany i gotowany był groch, posłuży jako pyszna podstawa całej zupy.
Na jaką okazję?
Kolacja to nie wszystko! Przygotujcie większą ilość i śmiało podawajcie zupę grochową wigilijną podczas świątecznego obiadu. Na co dzień będzie stanowić pyszne danie w jadłospisie wegetariańskim. Pamiętajcie, by na jej przyrządzenie wygospodarować trochę wolnego czasu. Do przygotowania zupy musicie zabrać się dzień wcześniej, bo twardy groch powinien moczyć się przynajmniej kilka, a najlepiej kilkanaście godzin.
Czy wiesz, że?
Do ugotowanego grochu warto dodawać bezpośrednio pozostałe pokrojone warzywa: marchewkę, seler i ziemniaki. Grochówka wigilijna powinna pozostać na ogniu tak długo, aż składniki całkowicie się rozpadną i w efekcie powstanie zawiesisty krem.
Dla urozmaicenia:
Smaku tej wyjątkowej, świątecznej zupie dodaje esencjonalny bulion warzywny Knorr, a konsystencję zapewnia jasna, błyskawiczna zasmażka. Aby podkreślić świąteczny klimat dania, warto wrzucić do grochówki kilka ziaren kminku. Ciekawym akcentem będzie dodatek chrupiących grzanek lub groszku ptysiowego. Smacznego!